Rozstanie jest jedną z najtrudniejszych i najbardziej stresujących decyzji w życiu, szczególnie gdy związek trwał wiele lat lub są w nim dzieci. Rozstanie jest utrudnione przez konieczność adaptacji do zupełnie nowej, często dramatycznie odmiennej sytuacji – znajdowanie i opłacanie mieszkania, nowe wydatki, przeprowadzka i podział majątku, który często jest efektem lat pracy. Nie tylko trzeba ustalić kwestię opieki rodzicielskiej i miejsca zamieszkania dzieci, ale również ich szkolne i dodatkowe zajęcia, wizyty u lekarzy i wiele innych kwestii, równie ważnych, ale trudnych do podziału w taki sposób, by działać w najlepszym interesie dzieci.
W trudnych i stresujących okolicznościach, kiedy zmienia się nasze dotychczasowe życie, trudno jest prowadzić spokojną, merytoryczną rozmowę, która jest tak bardzo potrzebna do ustalenia decyzji, mających często wpływ na wiele kolejnych lat, i które nie tylko mają skutki osobiste, ale także prawne. Silne emocje – złość, rozgoryczenie, żal i smutek, często połączone z lękiem przed tym, co przyniesie przyszłość, sprawiają, że trudno jest rozmawiać z osobą, którą często obwiniamy za rozpad związku, która nas zraniłą lub którą sami skrzywdziliśmy.
W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy mediatora. Udział w mediacji jest zawsze dobrowolny, strony mediacji (np. partnerzy, małżonkowie) mogą korzystać z pomocy mediatora na równych prawach. Mediator pracuje z nimi nad osiągnięciem porozumienia, które zadowoli obie strony. Podczas procesu mediacji strony przechodzą przez różne etapy, opierające się na rozmowach z mediatorem. Strony mają szansę, nierzadko po raz pierwszy od długiego czasu, wysłuchać się nawzajem, wyrazić swoje oczekiwania i potrzeby w bezpiecznej i kontrolowanej atmosferze, w poszukiwaniu porozumienia.